ĒKAS HERMĒTISKĀS ČAULAS NOZĪME KOKA ĒKĀS
Ervīns Pelsis, Build4future vadītājs
Visbiežāk cilvēki
pie manis griežas ar jautājumu kāpēc izvēlējies celt koka māju? Šis jautājums
droši vien nodarbina daudzu cilvēku prātus un viedokļi ir dažādi, bet varu
paskaidrot savu izvēli un kāpēc sliecos par labu tai.
Koks kā materiāls vienmēr ir mani uzrunājis vairāk. Tas ir dabisks, tepat mūsu mežos audzis, izturīgs un ar to ir viegli strādāt. Kokam ir lielāka energoefektivitāte pateicoties tā spējai vadīt siltumu, kas padara to par labāku izolatoru nekā citi materiāli. Ar to var strādāt visa gada garumā, gan ziemā, gan vasarā, kas ir ļoti svarīgi būvniecības procesā. Visbeidzot tas ļoti labi iekļaujas ēkas trīs slāņu sistēmā.
Esmu novērojis, ka mūsdienās, ļoti lielu uzmanību pievērš siltumizolācijas biezumam nevis ēkas hermētiskajai čaulai, kas manā skatījumā nav pareizi. Lai ēka būtu energoefektīva, tajā vajadzētu nodrošināt trīs slāņu sistēmu, kas sastāv no:
1. Siltumizolācijas
2. Vēja barjeras slāņa
3.
Tvaika
barjeras slāņa
Siltumizolācija bez iekšējās tvaika barjeras un ārējās vēja barjeras nebūs ilgtspējīga, tādēļ uzmanība būtu jāvērš uz visiem šiem trīs slāņiem kopā. Mana ilggadēja pieredze strādājot uzņēmumā, kas ražo tvaika un difūzijas membrānas, mudināja mani izpētīt un izzināt vairāk par hermētiskuma nozīmīgumu ēkās. Rezultātā nonācu pie secinājuma, ka viens no svarīgākajiem, ja ne pats svarīgākais faktors jebkurā jaunbūvē, ir tieši ēkas hermētiskā čaula. Tā nodrošina ēkas ilgmūžību, energoefektivitāti un komfortu. Mūsu uzņēmums savos projektos īpaši koncentrējas uz to, lai šī čaula būtu nepārtraukta un bez bojājumiem, tādā veidā panākot augstus spiedien testa rezultātus, kas nosaka ēkas blīvumu.
Kāpēc šie trīs slāņi ir svarīgi?
1. Lai pasargātu siltumizolāciju no ārējās vides ietekmes (lietus, vējš, saule u.c.)
2. Lai pasargātu siltumizolāciju no iekšējā mitruma (ja tāds ir radies)
3. Lai nerastos konstrukciju bojājumi ( pelējums, kondensāts)
4. Lai ēka būtu energoefektīva un blīva (saražotais siltums paliek ēkā)